بازدید کننده گرامی؛ با سلام و احترام، به استحضار شما می رساند برای دسترسی به بخش هایی از سایت نیاز به ثبت نام و ورود دارد.

از شیر کشویی (Gate Valve) جهت قطع و وصل جریان استفاده می‌شود. گیت ولو معمولاً برای تنظیم جریان طراحی نگردیده است. شیر کشویی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد. دسته اول شیر کشویی موازی است که بر اساس استفاده از یک دیسک تخت دروازه‌ای در بین دو نشیمن‌گاه موازی ساخته شده است. شیر کشویی همچنین دارای یک لبه تیزی در قسمت پائین خود می‌باشند که این لبه تیز برای برش و از بین بردن ذرات جامد ورودی به شیر کشویی می‌باشد.
مزیت مهم شیر کشویی این است که علاوه بر بکار رفتن برای valve seatهای نامتقارن، می‌توانند برای valve seatهای زاویه‌ای نیز بکار روند.
دسته دوم شیر کشویی (Gate Valve) از نوع گوه‌ای است. در شیر کشویی از نوع گوه از دو seat مورب و یک gate مورب استفاده می‌گردد. به‌منظور امکان بسته شدن در حالت (shut off) دیسک شیر کشویی وقتی که فول باز می‌شود، کاملاً از مسیر عبور جریان برداشته می‌شود. این خاصیت در شیر کشویی باعث از بین رفتن هرگونه مقاومتی در وضعیت باز می‌شود. وقتی‌ شیر کشویی کاملاً بسته شد، توسط یک رینگ آب‌بند دیسکی صفحه اصلی را آب‌بندی می‌کند. با قرارگرفتن دیسک در داخل رینگ آب‌بندی، مقدار بسیار کمی نشتی ممکن است در دیسک عبوری به‌وجود بیاید و یا اصلاً هیچ مقدار نشتی بوجود نمی‌آید. (در حالتی که شیر کشویی بسته شده است)
کاربرد شیر کشویی:
شیر کشویی در همه تأسيسات آب‌رساني از جمله آب آشاميدني و خام و سيالات غيرخورنده تا دماي 80 سیلیوس به‌کار برده می‌شود. شیر کشویی در حالت باز، آشفتگي كمي را نسبت به سایر شیرهای قطع و وصلی در مسير ايجاد می‌کند. همچنين افت فشار ايجادي آنها قابل توجه نيست، ضمن اینکه در وضعیت کاملاً بسته به خوبي مي‌تواند از عبور جريان جلوگيري كند. استفاده از شیر کشویی در خطوط انتقال بعنوان کنترل کننده جریان مجاز نبوده و باید در حالت کاملاً باز و یا کاملاً بسته مورد استفاده قرار گیرند.
موارد استفاده شیرهای کشویی:
-    پالایشگاه‌ها
-    مجتمع‌های پتروشیمی
-    کارخانجات مختلف صنعتی
-    پروژه‌های آبرسانی
-    نیروگاه‌ها
-    تأسیسات دریایی